Włoskie smaki

26 lutego 2017r. pierwsza grupa uczniów naszych szkół wróciła z zagranicznych 3 tygodniowych praktyk realizowanych w ramach projektu Erasmus+: „Włoskie smaki – nowe doświadczenia zawodowe szansą na regionalnym i europejskim rynku pracy” – „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Odbywały się one w miejscowości Barcellona Pozzo di Gotto położonej na północnym wybrzeżu Sycylii, należącej do prowincji miasta Mesyna, jednego z najważniejszych miast na Sycylii. Barcellone Pozzo di Gotto zamieszkuje ok. 50.000 mieszkańców. Jest to spokojne miasto, położone nad morzem, bardzo tłumnym i głośnym podczas dnia i spokojniejszym wieczorami. W okolicy jest wiele interesujących miejsc do odwiedzenia takich jak parki narodowe, muzea, starożytne wioski i zabytki okresu grecko-rzymskiego.

Celem projektu realizowanego w latach 2016-2018 jest wzrost kompetencji oraz umiejętności zawodowych, społecznych i językowych uczniów naszych szkół kształcących się w branżach hotelarskiej, gastronomicznej, fryzjerskiej oraz informatycznej. Nabyta wiedza pozwoli na uzupełnienie posiadanych już przez nich kompetencji i umiejętności o nowe rozwiązania stosowane na rynkach europejskich.

W pierwszej spośród sześciu dziesięcioosobowych grup znaleźli się uczniowie Publicznego Technikum kształcący się w zawodach: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk. Przez pięć dni w tygodniu uczestniczyli oni w praktykach, natomiast w dni wolne od pracy zwiedzali Sycylię. Zdobyli Etnę – czynny stratowulkan, obecnie najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny (aktualna wysokość to około 3340 m n.p.m). W 2013r. wulkan został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 1987 część obszarów Etny chroniona jest poprzez Park Regionalny Etna. Zwiedzili Palermo – kulturalną, gospodarczą i turystyczną stolicą Sycylii oraz Taorminę założoną w IV wieku p.n.e. przez uciekinierów z Naksos.

W załączeniu regulamin rekrutacji w formacie Word i PDF:

Regulamin rekrutacji

Regulamin rekrutacji

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z pobytu:

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk zawodowych w zagranicznych przedsiębiorstwach.

 

(Visited 179 times, 1 visits today)