Włoskie smaki

W sobotę 26 maja 2018r. wróciła już piąta, przedostatnia grupa uczniów naszych szkół z zagranicznych 3 tygodniowych praktyk realizowanych w ramach projektu: „Włoskie smaki – nowe doświadczenia zawodowe szansą na regionalnym i europejskim rynku pracy” – „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+. Odbywały się one, tak samo jak i w przypadku wcześniejszych grup w miejscowości Barcellona Pozzo di Gotto położonej na północnym wybrzeżu Sycylii.

Celem projektu realizowanego w latach 2016-2018 jest wzrost kompetencji oraz umiejętności zawodowych, społecznych i językowych uczniów naszych szkół kształcących się w branżach hotelarskiej, gastronomicznej, fryzjerskiej oraz informatycznej. Nabyta wiedza pozwoli na uzupełnienie posiadanych już przez nich kompetencji i umiejętności o nowe rozwiązania stosowane na rynkach europejskich.

W piątej spośród sześciu dziesięcioosobowych grup znaleźli się uczniowie i uczennice Publicznego Technikum kształcący się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik informatyk, a także uczennice Szkoły Branżowej uczące się w zawodzie fryzjer.

Uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk zawodowych w zagranicznych przedsiębiorstwach.

Wszyscy wrócili pełni wrażeń i niezapomnianych przeżyć, a przede wszystkim bogatsi o nowe doświadczenia i to nie tylko zawodowe. W ramach stażu młodzież zwiedziła najpiękniejsze zakątki Sycylii: Etnę, Taorminę oraz dwie z siedmiu pięknych, wulkanicznych Wysp Eolskich znajdujących się na północ od Sycylii. Przez jeden dzień nie da się zobaczyć ich wszystkich – to oczywiste. Dlatego to, stażystom udało się zobaczyć dwie: Vulcano i Lipari. Na Vulkano niektórzy skorzystali z wyjątkowej atrakcji – kąpieli w błotach siarkowych znajdujących się zaledwie kilka minut marszu z portu. Zapach leczniczego siarkowodoru towarzyszył za to wszystkim i to aż do końca wycieczki.

Na stronie internetowej instytucji pośredniczącej EProjectConsult „A Rocca” opublikowany został raport podsumowywujący pobyt V grypy na praktykach.

Znaleźć go można pod tym adresem: http://www.eprojectconsult.com

2 czerwca 2018r. na Sycylię poleciała już ostatnia, VI grupa, której życzymy udanego pobytu.

Magdalena Krawczyk-Wolny

(Visited 53 times, 1 visits today)